Poučna, hvalevrijedna i nadasve zanimljiva radionica izrade tradicionalne pisanice za učitelje i roditelje upriličena je u IV. Osnovnoj školi, pri čemu su polaznici od voditeljice Marije Marčetić naučili niz tradicijskih tehnika izrade, među ostalim uskrsnih pisanica opletenih svilom, koncem i vunom, ukrašenih tijestom, te opletenih jaja.
Cilj očuvati značaj pisanice
- Primarni nam je motiv sačuvati tradicijsku vrijednost pisanice Počesmlja, Bilogore i Moslavine, stoga smo izuzev tehnike izrade roditelje i učitelje poučili i simbolici jajeta kroz povijest, kao i značenju pojedinih boja – istaknula je M. Marčetić, dodavši kako će sve izrađene pisanice biti izložene u školi s mogučnošću razgledanja.
Prema riječima M. Marčetić jajetu, koje sv. Augustin spominje u 5. stoljeću, među ostalim su pripisivane magične i tajnovite karakteristike, ali je simboliziralo i život u smislu izlijeganja pileta.
Jaje kroz povijest
- Primjerice stare Rimljanke su smatrale da se iz jajeta može proreći spol djeteta, zatim ljudi su stavljali jaja u temelje kuće kako bi otjerali zlo – kaže M. Marčetić, napominjući kako se kroz povijest pri izradi pisanica vodilo računa i o kombinaciji boja, odašiljući time također određenu simboliku.
Višeznačna crvena predstavljala je božansku ljubav i patnju Kristovu, nadu, poštenje, ljubav, a u kombinaciji sa bijelom pak žalost. Ljubičasta je budila nadu i istinu, plava zdravlje, zelena rast, crna vječnost, žuta svijetlo i sreću, a bijela čistoću i nevinost. Nadalje, kombinacija bilo koje četiri boje zančila je sreću, mir, ljubav i blagostanje u obitelji. Pokraj boja u narodu su uvriježene razne šare i motivi, poput grba, pletera, raznolikih simbola, te stihovi rodoljubnih pjesama.